Takip Edin

Mobil

Facebook, Apple’a yeni iOS gizlilik kurallarına tepki gösterdi

Yayınlanma tarihi

-

Facebook, Apple’ı eleştirmek için en büyük Amerikan gazetelerinin bazılarının sayfalarında yer satın aldı. Bu davranışın sebebi, ürünlerini App Store’da yayınlayan tüm iOS uygulamaları geliştiricileri için yakında uyulması mecburi hale gelecek olan yeni gizlilik kurallarıydı. Facebook’a göre, kullanıcı verilerinin toplanmasını büyük oranda zorlaştıracak olan yeni kurallar küçük işletmelere zarar verecek.

Gelen bilgilere göre, “Dünya Çapında Küçük İşletmeler İçin Apple’a Karşı Duruyoruz” başlıklı bir Facebook gönderisi New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post’ta yayınlanacak. Bu gönderide şirket, Facebook gibi şirketlerin mobil kullanıcılar hakkında kişiselleştirilmiş reklamlar sunmaları için veri toplama yeteneklerini sınırlayacak olan iOS 14’teki yaklaşan değişiklikler hakkındaki görüşlerini yansıtacak. 

Geçen ay kadar yakın bir zamanda Facebook, Apple’ın yeni kurallarının sosyal ağ devinin reklam verenlerinin çok büyük bir kısmını oluşturan küçük işletmelere ciddi zararlar vereceğini duyurdu. Şirket, kişiselleştirilmemiş reklamların hedeflenen reklamlardan % 60 daha az satış ürettiğini belirtti. Yanıt olarak Apple, Facebook’u “kullanıcı verilerinin gizliliğini göz ardı etmekle” suçladı.

Facebook ayrıca birkaç kez, App Store hizmetinin işlemlerin% 30’unu ücretlendirdiğini ve yaklaşan gizlilik politikası değişikliklerinin henüz koronavirüs salgınının etkilerinden kurtulamayan küçük işletmelere zarar verdiğini anlattı.