Facebook, 2 Milyon Euro Ceza İle Karşı Karşıya

Facebook cezalarla boğuşuyor...
Facebook cezalarla boğuşuyor...

Facebook, hiç şüphesiz ki aktif olmasalar dahi günümüzdeki en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformu. Alman makamları, ülkenin internet şeffaflığı ile ilgili yasalarını ihlal eden sosyal medya platformuna 2 milyon euro (2.26 milyon dolar) para cezası verdi. Sebebi ise içerisinde bulundurduğu yasa dışı içerik miktarı.

Facebook ne yaptı?

Almanya Adalet Bakanlığı‘nın bir alt birimi olan Federal Adalet Bürosu (BfJ), Facebook’a, yasa dışı içeriğe karşı bir yasa olan Berlin’in Şeffaflık Yasası’nın gereklerini yerine getirememesi nedeniyle 2 milyon euro para cezası verdiğini açıkladı. Bu ihlalin yanı sıra Facebook un, barındırdığı nefret paylaşımlarının bildiriminde de şeffaf davranmadığı kaydedilmiş.

Şeffaflık raporuna göre, 2018 yılında Facebook, platformdaki yasa dışı içerikle ilgili olarak o yılın ikinci yarısında 1.048 şikayet aldığını belirtmiş. Buna karşılık, Twitter ve Google’ın YouTube video servisinden gelen şeffaflık raporları, tüm yıl boyunca çeyrek milyondan fazla şikayet olduğunu bildirmiş.

Facebook’a ne olacak?

Para cezası, Facebook un 15 milyar doların üzerindeki ilk çeyrek gelirleri ile karşılaştırıldığında küçük bir miktar. Ancak bu durumun, bir Avrupa ülkesinin ilk kez nefret söylemini ele alma şekli konusunda şeffaf olamadığı için bir Amerikan sosyal medya devine yaptırım uygulaması gibi sembolik bir ağırlığı var.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht ise ilgili cezayı şu açıklamasıyla savunmuş oldu: “Cinayet çağrıları, hakaret, nefret, halk içinde kin ve nefret yayma, bunlar ifade özgürlüğünün tanımı olması olanaksız. Bunlar kışkırtıcı, marjinalleştirici ve zarar verici olan, cezalandırılabilir tutumlardır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Lambrecht, ceza hukukunun başladığı yerde ifade özgürlüğünün sona ermesinin internet ortamını da ilgilendiriyor olduğunu vurguladı. Açıklamasının devamı ise şöyle:

Dijital platformlar, sayfalarında gösterilen içerikten mesuldür. Facebook’un ‘topluluk standartları’ Alman hukukuna uymuyor. Kullanıcılar rahatsız edici içerikleri bildirdiğinde, bu şikayetlerin toplanması ve işlenmesi Ağ Uygulama Yasası’na uygun olmalıdır. Kabahat içeriğine karşı mücadelede hiçbir şey gizli saklı kalmamalıdır. Facebook tan şeffaflık ve yasal gerekliliklere açık şekilde bağlı olmasını umuyorum.

“Bilinmesi gereken şey, Facebook un sözde “topluluk standartları”nın Alman yasalarının üzerinde olmadığı.”

Facebook, Amerika Birleşik Devletleri‘nden İngiltere‘ye ve Filipinler‘e seçim kampanyalarında oynadığı rolün üzerinde küresel bir tepki ile karşı karşıya kaldı. Bunu düzeltmek için ise her geçen gün imajını geliştirmek için halkla ilişkiler konusunda büyük çaba sarf ediyor.

BfJ, Facebook un cezaya itiraz edebileceğini belirtti. Bakalım itiraz edecekler mi?

Diğer içeriklerimize göz atın:


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz