Takip Edin

Mobil

Exynos 1080 duyuruldu

Yayınlanma tarihi

-

Samsung, 5nm üretim sürecinden geçen ilk işlemci olan Exynos 1080’i duyurdu. Oldukça güçlü olan bu işlemci 200 MP kamera çözünürlüğünü ve 144Hz ekran tazeleme hızını destekliyor.

Yonga seti, Cortex-A55 çekirdeklerinin yanında dört Cortex-A78 çekirdeği bulunan üçlü küme tasarımına sahip sekiz çekirdekli bir CPU yapılandırması kullanıyor. Bunlardan Cortex-A78 çekirdeği 2.8GHz’de çalışırken, diğer üç Cortex-A78 kümesi 2.6GHz’de çalışıyor. Enerji tasarruflu A55 çekirdekleri 2.0GHz’de daha da düşük saat hızına sahiptir. Grafikler için yonga seti bir Mali-G78 MP10 grafik kartı yer alıyor.

Bunun dışında yonga seti, Sub-6GHz ve mmWave standartlarını destekleyen 5G entegre bir modem getiriyor. Exynos yonga seti ayrıca Cat.18 LTE downlink ve uplink için destek vaat ediyor. Bunun dışında Bluetooth 5.2, diğer Wi-Fi bantları ve FM Radyo gibi diğer bağlantı seçeneklerini destekliyor.

Ancak yonga setinin en büyük özelliği tartışmasız gerçekten yüksek çözünürlüklü kameraları desteklemesi. Mevcut hali ile, yonga seti çift kurulumda 200 megapiksele kadar tek kamerayı ya da iki 32 megapiksel birimi destekler. Yonga seti ayrıca 4K @ 60fps’ye kadar video çekmeyi de destekliyor.

Hızlı performans için en yeni LPDDR4x ve LPDDR5 RAM yongaları için destek de var ve SoC ayrıca UFS 3.1 depolama için destek ekliyor. Ekranın ön tarafında, yonga seti 90Hz’e kadar yenilenen WQHD + ekranlarla ya da 144Hz’e kadar yenileme hızında Full HD+ panellere destek sağlıyor.

Exynos 1080 bugün piyasaya sürülürken, bu yonga setlerine sahip ilk cihazları elimize almak için biraz beklememiz gerekecek. Bu yonga setini kullanan ilk telefonların 2021’in başlarında gelmesi bekleniyor.