Kripto Paralar: Evdeki Bilgisayarınızla Para Kazanın

Evdeki bilgisayarınızla kazılabilecek en iyi kripto paralar hangileri?
Evdeki bilgisayarınızla kazılabilecek en iyi kripto paralar hangileri?

ASIC cihazlar bazı kripto paralar için bireysel bir şekilde madencileri oyunun dışına atmış olsa da, hala PC ile çıkarılma imkanı bulunan kripto paralar mevcut. Bu rehber ile birlikte evdeki bilgisayarlarınızı kullanıp çıkarılabilecek en iyi kripto paraları sizlerle paylaşacağız.

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel problemler, çözüp, işlemleri doğrulama ve ağ güvenliğini sağlama amaçlı bilgisayarların işlem gücünden yararlanmakta. Bunu gerçekleştiren madenciler için de belirli miktarlarda dijital token ve de coin ödülü veriliyor.

Madenciliğin en ilk dönemlerinde kullanıcılar, madenciliği evlerindeki bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirmekteydi. Ancak Bitcoin ağı büyüyüp daha da geliştiğinde kripto paralar için madencilik zorluğu arttı ve basit bilgisayarlar ile madencilik, Bitcoin madenciliği için yeni donanımların türemesinden ötürü oldukça zorlaştı ve eskisi kadar kazançlı değil. Bu Bitcoin cihazları, Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) ismiyle adlandırılıyor.

Büyük madencilik operasyonları tarafından kullanılan ASIC’ler, bir zaman sonrasında kripto paralar üzerine yoğunlaşan bireysel madencileri kapsamın dışına attı diyebiliriz.

Kripto paralar çoğaldıkça yatırım yapmak için doğru seçeneği bulmak zorlaşıyor...
Kripto paralar çoğaldıkça yatırım yapmak için doğru seçeneği bulmak zorlaşıyor…

En Çok Kazanç Sağlayan Kripto Paralar

Neyse ki Bitcoin haricinde diğer kripto paralarından da bir PC yardımıyla madencilik yapabiliriz. Bu rehberde evdeki bilgisayarlarınız ile çıkarabileceğiniz en iyi kripto paraları size anlatacağız.

Monero

Monero (XMR), kullanıcılara finansal gizliliği sağlamak için tasarlanmış olan gizlilik esaslı kripto paralar arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Monero’yu pc vasıtası ile çıkarmak daha kolay diyebiliriz.

Yapmanız gereken tek şey, MultiMiner ya da Guiminer tarzında bir Monero madenciliği uygulaması indirerek madenciliğe başlamak.

Monero madenciliği, CryptoNight proof-of-work algoritmasına sahip. Bunun haricinde Monero ekibi, XMR’nin büyük çaplı madencilik şirketleri tarafından merkezleşmenin önüne geçmek konusunda oldukça fazla kararlı.

Vertcoin

Vertcoin‘in de küçük ev madenciliği operasyonları için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Monero gibi Vertcoin de ASIC‘lerin önüne geçmeyi hedef haline getirenler arasındadır. Son derece kullanıcı dostu kripto paralar arasında zirveyi oynama potansiyeline sahip olan Vertcoin, madencilik yazılımı One-Click Miner, Vertcoin’in resmi internet sitesi üzerinden de indirme özelliğine sahip.

One-Click Miner kullanım Vertcoin çıkarmak karmaşık bir süreç değil ve başlaması da oldukça kolay diyebiliriz. Yazılımın indirilmesinin ardından bilgisayarınızın işlem gücüne uyan bir madencilik havuzu seçmeniz yeterli olacaktır.

Vertcoin madenciliğinin sadece AMD ve Nvidia ekran kartları ile kullanılabileceğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Bunun haricinde ekip size uygun metriklere dayalı olarak madencilik işlemlerinden ne kadar karınızın olduğunu hesaplama adına yardımcı ek bilgiler de sunmakta.

Dogecoin

İnternet ortamında günümüz yıllarında kültürünün önemli bir şekilde büyüme gösterdiğini söyleyebiliriz. Öyle ki bu esprilerden esinlenerek bir sanal para bile çıkarıldı.

Bu dijital para birimi, daha doğrusu kripto paralar arasında olan Dogecoin, ilk başta bir espri yoluyla çıkış gösterse de daha sonrasında kendine toplumda bir yer edinmeyi başararak en büyük hacme sahip kripto paralardan biri oldu.

DOGE madenciliğine başlamak için ilk olarak coinlerinizi saklama adına bir dogecoin cüzdanı indirmeniz gerekmekte.

Bunun ardından Dogecoin’i çıkarmak için CPU ya da GPU olmak üzere iki farklı yoldan birini tercih etmelisiniz. Madencilik yazılımlarından olan bu CPU miner‘lar, CPU’nuzu kullanırken arka planda çalışmaktadırlar.

GPU madenciliği için cgminer ya da cudaminer kullanımı lazım olacaktır. Bunun haricinde bir blok ödülü kazanma olanağını en üstlere taşımak için CoinEx ve MultiPool gibi bir madencilik havuzuna katılmanız gerekecektir. Böylece Dogecoin üzerinden daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Kripto para madenciliği ilginizi çekiyorsa size şu makalemizi öneriyoruz: Bulut Madencilik: Nedir Bu Kripto Para Sistemi?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz