Takip Edin

İnternet

eSIM yakında ülkemizde kullanılacak

Yayınlanma tarihi

-

Twitter üzeriden Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı paylaşımda eSIM teknolojisinin yakın zamanda Türkiye’de kullanıma sunulacağı açıkladı. Ayrıca, bu teknolojinin %100 Türk mühendisler tarafından üretileceğini açıklayan Sayan, yerli imkanlarla eSIM üreten 4 ülkeden biri olacağımızı belirtti.

eSIM

Türkiye’nin ocak ayında GSM Birliğinden sertifikasyon alarak eSIM teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten 4 ülkeden biri olduğunu belirten Sayan, “Tamamen Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan eSIM, ülkemizde yakın zamanda hayata geçecek.” bilgisini verdi.

Sayan, yaptığı açıklamada da eSIM’lerle insanları artık yeni bir dünyanın beklediğine dikkati çekerek, “eSIM mimarisi hem M2M/IoT cihazlara hem de vatandaşlarımızın günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacak.” dedi.

eSIM teknolojisinin beraberinde pek çok avantajı getireceğine işaret eden Sayan, üretim süreçlerinin çevreye olumsuz etkilerinin minimuma düşeceğini kaydetti.

Sayan, kartların bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin ortadan kalkacağını belirterek, şöyle konuştu:

“eSIM doğrudan bir aygıta yerleştirilmiş bir tür programlanabilir dijital bir SIM kart. eSIM fiziki plastik bir kart değil, akıllı cihazlara entegre edilen küçük bir çipten ibaret. eSIM, herhangi bir cihaza doğrudan müdahale gerektirmeden yani SIM kartı değiştirmeye gerek kalmadan uzaktan erişim yoluyla mobil işletmecinin değişimine olanak sağlıyor. eSIM hem akıllı telefon, bilgisayar gibi son kullanıcı cihazlarında hem de otomotiv gibi endüstrilerde ve çeşitli alanlara çözüm sunuyor.”

eSIM’in sağlayacağı faydaları anlatan Sayan, mobil işletmeci değiştirilmek istendiği zaman SIM kartı fiziksel olarak değiştirmeden mobil işletmeciler arasında geçiş yapılabileceğini bildirdi.

Sayan, fiziksel SIM süreçlerinde tüketicinin, SIM kartını sadece bayilerden veya posta yoluyla alabildiğini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“eSIM ile işletmeci profilinin cihaza yüklenmesi mümkün olacak. Tüketicinin SIM kart boyutunu dikkate alması ve cihazına uygun olan fiziksel SIM kartı kullanması gerekebiliyordu. eSIM ile bu farklılık da ortadan kalkıyor. Yakın zamanda eSIM’in uygulama örneklerini, birçok alanda ve sektörde görmeye başlayacağız. Bu çerçevede BTK, eSIM teknolojisi için gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdi. Milli Teknoloji Hamlesi’nden aldığımız güçle, ülkemizi her alanda ileriye taşımaya devam edeceğiz.”

eSIM avantajları

  • e-SIM sayesinde fiziksel kartların boyutu yüzünden akıllı saat gibi ürünlerin GSM bağlantısının olmaması problemi çözülecek.
  • Cihazlar arası SIM kart uyumsuzluğu kalkacak
  • Online olarak SIM kart başvurusu veya operatör değişikliği yapılabilcek
  • Fiziksel SIM kart yüzünden dolayı oluşan plastik kullanımı son bulacak.
  • Fiziksel SIM kart kullanımından dolayı oluşan lojistik masrafları ve bunun için görevli araçlar yüzünden oluşan hava kirliliği azalacak.

Reklam