Takip Edin

Donanım

Epic Games Store, Ryzen işlemcilerini boştayken bile ısınmasına neden oluyor

Yayınlanma tarihi

-

Epic Games Store kullanımı gün geçtikte artıyor. Oyun fiyatlarında son zamanda yaptığı indirimler ve ücretsiz satın alımlarla gündem olan platfrom, optimize edilmemiş kod ya da gizli arka plan etkinliği nedeniyle, Ryzen işlemcileri kullanım dışıyken bile ısıttığı ortaya çıktı.

Reddit kullanıcısı Neoncarbon, AMD Ryzen 7 5800X’in boşta kalma sıcaklığının uygulamayı kapattığında 50°C’den 37°C’ye düştüğünü fark etti. HotHardware muhabirleri, ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi, deneyi kendi başlarına tekrarladı. GOG ve Steam gibi diğer oyun mağazası uygulamaları bu davranışı göstermiyor.

Reddit’te bu konu hakkında açılan ilk gönderi 10.000’den fazla oy ve binin üstünde yorum aldı. Diğer kullanıcılar da benzer tecrübeleri, Epic Games Launcher kapatıldıktan sonra yaşadığını bahsetti. Arka planda çalışan Epic Games istemcisine sahip herhangi biri, artan CPU sıcaklıkları ve daha yüksek kullanımla karşı karşıya gibi görünüyor. Tüm işlemci markalarında bulunan bu sorun Ryzen markalı işlemcilerde daha belirgin yaşanıyor.

Epic Games Store hakkında yapılan testlerde, Launcher’in boştayken bile arka planda birçok oyunu güncellediği göründü. Ayrıca, yapılan başka bir testte Launcher, aynı anda 5 farklı işlem yaparak 22 farklı sunucuya veri gönderdiği görüldü. Yaklaşık 1 saat içerisinde 514KB boyutunda veri aktaran uygulamanın, aynı zaman diliminde rakiplerinden 14 kat daha fazla veri transfer ettiği ortaya çıkarıldı.