Takip Edin

Sosyal Medya

Elon Musk, tweet yüzünden mahkemelik oldu

Yayınlanma tarihi

-

Tesla ve Space X şirketlerinin CEO’su Elon Musk, attığı bir Twitter paylaşımı yüzünden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komiyonu (SEC) tarafından dava edildi.

SEC, Elon Musk’ın 20 Şubat 2019 tarihli Twitter paylaşımında yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle dava edeceğini açıklarken, anlaşma hükümlerinin ihlal ettiği iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

Elon Musk’ın mahkemelik olan Twitter paylaşımındaysa Tesla’nın 2011’de 0, 2019’da ise 500 bin araba üreteceğine yönelik bilgi bulunuyordu. Resmi bilgilere göre Tesla bu yıl içerisinde 400 bin araç üreteceğini açıklamıştı. Musk’ın, attığı Twitter paylaşımında 100 bin araç fazla yazması, SEC’i harekete geçirdi. Her ne kadar Musk’ın bir sonraki paylaşımında 400 bin civarında araç üretecek diye düzeltmesi, mahkemelik olmasına engel olamadı.

Ayrıca, SEC ile Elon Musk arasında varılan anlaşma uyarınca, ünlü işadamı şirket avukatlarının onayı olmadan Twitter’da paylaşım yapması yasak. Şirket yönetiminden Elon Musk’ın avukatlarından izin almadığına yönelik bilgi verildi.

Daha öncede yaptığı bir Twitter paylaşımından dolayı 20 milyon dolar ceza alan Elon Musk’ın suçlu bulunursa yine para cezası alacak.