Takip Edin

Sosyal Medya

Elon Musk, Signal’in reklamını yaptı ve şirketin hisseleri 12 kat arttı, ancak yatırımcıları yanlış yere yatırım yaptı

Yayınlanma tarihi

-

WhatsApp’ın gizlilik politikasında yapılan ve kullanıcılar arasında hoşnutsuzluğa neden olan güncellemeden sonra Elon Musk Twitter’da takipçilerine Signal uygulamasını tavsiye etmişti. Bu durumdan sonra bir çok kullanılan mesajlaşma uygulamlarından biri olan Signal hisselerini bir çok kişi satın almaya çalıştı ama yanlışlıkla Signal Advance adlı şirketin hisselerini aldılar.

Kısa bir süre sonra, uygulamanın geliştiricileri Twitter’larında buna tepki göstererek Signal’in borsada listelenmediğini ve kar amaçlamayan bir kuruluş olduğunu yazdı. Payları yanlışlıkla yatırımcılar tarafından satın alınan aynı isimdeki Signal Advance şirketi 1992 senesinde Teksas’ta kurulmuş olup tıbbi hizmetler vermektedir. 7 Ocak’ta hisseleri %527 ve bir gün sonra da %91 arttı. Sonuç olarak, Signal Advance’ın piyasa değeri 55 milyon dolardan 660 milyon dolara çıktı.

Signal Advance’in halka arzı (IPO) 2014 senesinde gerçekleşti. Ancak şirket o kadar küçük ki, kazançlarını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bile bildirmiyor. Mart 2019 itibarıyla CNBC, Signal Advance’in CEO Chris Hamel dışında tek bir full time çalışanı olmadığını ancak maalesef yorum yapmayı reddettiğini belirtti.

Yatırım ortamında bu tür durumlar nadir değil. Altı sene önce, yatırımcılar Twitter’ın halka açılmasını beklerken, Tweeter Home Entertainment Group %1.000’den fazla büyüdü. Nisan 2019’da, Zoom Video Communications (aynı video konferans platformu) bir halka arz gerçekleştirirken, yatırımcılar yanlışlıkla diğer bir Çinli şirket olan Zoom Technologies’in hisselerini almaya başlamıştı.