Takip Edin

Elektrikli Araç

Elon Musk, Apple’ın Tesla’yı satın alabileceğini itiraf etti, ama Tim Cook bu fırsatı kaçırdı

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, Twitter hesabında, Model 3 elektrikli otomobilin seri üretimininde ilgili sorunlar yaşandığında Tesla’yı Apple’a satmaya hazır olduğunu itiraf etti. Musk, Apple CEO’su Tim Cook ile temasa geçti, ancak olumlu bir yanıt alamadı.

Son söylentilere rağmen Musk, açık sözlü olmaya devam etti ve Apple’ın kısa süre önce Tesla’yı nasıl satın alabileceği hakkında bir hayli enteresan bir hikaye anlattı. Üç sene önce bile Tesla’nın değerinin mevcut piyasa fiyatının sadece 1/10’u olduğunu belirtti. Tesla şu an için dünyanın en pahalı otomobil üreticisi, ancak 2017’de şirket hızla para kaybediyordu ve büyük miktarlarda elektrikli otomobil üretmiyordu. Elon Musk, Tim Cook ile iletişime geçmeye çalıştı ve Apple’a Tesla’yı devralmasını teklif etti. Ancak, Apple yöneticisi daha sonra toplantı teklifini geri çevirdi.

Daha sonra, 2018’de Musk, şirketin tam manası ile iflastan bir adım uzakta olduğunu itiraf etti, çünkü mevcut tüm fonlar Model 3’ün üretimini artırmaya yönlendirildi. Çok sayıda soruna rağmen, Tesla hayatta kalmayı başardı daha sonrasında ve Model Y ve Cybertruk modellerini tanıttı.

Apple, son beş yılda sürekli olarak kendi elektrikli ve sürücüsüz otomobillerini üretme konusuna odaklandı,ancak şirket bu hafta bu fikir lehine nihai bir karar verebildi. Fikir değişikliğinin nedenlerinden biri bataryaların geliştirilmesindeki teknolojik ilerlemesidir. Reuters’e göre Apple, daha yoğun şekilde paketlenmiş aktif malzemeye sahip daha büyük hücrelere izin veren benzersiz bir “tek hücreli” tasarım kullanarak yeni lityum demir fosfat piller geliştirmeyi başardı.

Elon Musk Twitter hesabında Tesla’nın Çin’deki fabrikasında ürettiği bazı orta sınıf elektrikli araçlarında zaten demir fosfat piller kullandığını belirtti. Son çıkan söylentilerin bataryaların “tek hücreli” tasarımıyla ilgili bir hata içerebileceğine de dikkat çekti.