Takip Edin

İnternet

E-ticaret devi Alibaba’ya açılan tekel soruşturması büyük zarara neden oldu

Yayınlanma tarihi

-

Jack Ma’nın kurduğu Alibaba holding şirketi, Çinli denetleyiciler tarafından bu hafta kapsamlı bir tekel soruşturması geçirecek. E-ticeret devinin hisseleri ise bu haberin alındığından beri yaklaşık %9 değer kaybetti.

Pek çok dünya haber kuruluşunun işaret ettiği gibi, Çin Komünist Partisi için bir tribün görevi gören “Halkın Günlüğü’ne” atıfta bulunulduğu için, tekel tedbirleri ülkenin en üst düzey liderliğinin gündemini şekillendirerek ve adil rekabet piyasa ekonomisinin merkezinde yer alıyor. Partiye göre tekel, kaynakların tahsisini bozuyor, piyasa katılımcılarına ve müşterilere zarar veriyor ve ayrıca teknolojik ilerlemeyi engelliyor. Gelen bilgiler, Alibaba aleyhine başlatılan soruşturma, Çinli yetkililerin e-ticaretinin gelişimine yönelik tutumlarını değiştirdikleri manasına gelmiyor, yalnızca bu segmentte daha sağlıklı bir atmosfer sağlamaya çalışıyor.

Alibaba ve Ant Group’un kurucusu Jack Ma, Çin’nin yetkili makamlarıyla görüşmek üzere çağrıldı ve ülkeyi terk etmemesi tavsiye edildi. Yetkililer, bu finansal platformun Çin yaşamının çeşitli alanlarındaki artan etkisinden endişe duyduklarından, Ant Group’a yönelik ayrı bir soruşturma, departmanlar arası bir komisyon tarafından yürütülecek. Ant Group’un gelirinin %40’a kadarı mikro para gönderme hizmetlerinden geliyor. Kasım ayında şirket, yaklaşık 35 milyar dolar kazanmak için halka açılmayı umuyordu, ancak her şey son anda tam olarak Çinli denetleyicilerin inisiyatifiyle düştü. Ant Group yetkilileri, soruşturmayı kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bu tür haberlerin arka planı karşısında, Alibaba’nın en büyük hissedarı olan SoftBank Group’un hisse fiyatının %2,7 oranında değer kaybettiği dikkat çekiyor.