E Devlet Şifresi Nasıl Alınır? (Tüm Yöntemler)

E devlet şifresi alma işlemi, sistemi kullanabilmeniz için en gerekli adımlardan biri
E devlet şifresi alma işlemi, sistemi kullanabilmeniz için en gerekli adımlardan biri

E devlet sistemi, ülkemizde yaklaşık on yıl kadar önce hizmete açılan ve bürokratik işlemlerimizi internet üzerinden yapabilmemizi sağlayan bir platform. Bu platformu kullanabilmek için ise bildiğiniz üzere bir e devlet şifresi almanız gerekiyor.

E Devlet Sistemi Nedir?

E devlet sistemi, devlet tarafından vatandaşlara verilen hizmetlerin büyük çoğunluğunu dijital ortamda alabilmemizi oldukça kolay ve hızlı hale getiriyor.

Dolayısıyla bunca kolaylığa erişmek isteyen vatandaşların bir bölümü ise e devlet şifresi alma ve e devlet sisteme giriş yapma gibi konularda sorun yaşıyorlar.

Öte yandan dünyada genelinde olduğu gibi, ülkemizde de devlet hizmetlerinde dijitalleşme süreci çoktan başladı ve yavaş yavaş birçok işlem e devlet sistemine taşınıyor.

Her ne kadar dönüşüm süreci hızlanmış olsa da bu konuda hala merak edilen birçok soru var. Özellikle şifre alma işlemi ve bu bölüm için sunulan seçenekler merak edilen detaylar arasında yer alıyor.

Yeterli bilgiyi aldıktan ve bir adet e devlet şifresi sahibi olduğunuz andan itibaren siz de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bu sistemden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Peki, e devlet şifresi alma zor bir işlem mi? E devlet ilk giriş için ne yapmak gerekiyor?

E devlet şifresi öğrenme işlemini yapabileceğiniz birkaç yol mevcut
E devlet şifresi öğrenme işlemini yapabileceğiniz birkaç yol mevcut

E Devlet Şifresi Nereden Alınır?

Sisteme giriş çok zor değil. Yine de adımlara geçmeden önce yapmanız gereken ilk şeyin e devlet şifresi alma olduğunu bilmelisiniz.

Devlet tarafından alınan kararlarla beraber sistemin işleyişi şifre kısmında da bir düzene koyuldu. E devlet şifresi alma konusunda nasıl bir yol izleyeceğinize geçelim.

 • En yakın PTT şubesine gitmeniz gerekecek. 
 • TC kimlik numaranızın net bir şekilde gözüktüğü kimlik, ehliyet gibi bir belgeyle beraber şifre başvurusu yapmanız gerekiyor. 
 • Şifre başvurusu sonrasında kısa bir kayıt işlemi yapılıyor ve size şifreniz veriliyor. 
 • Burada 2 TL masraf parası vermeniz gerekiyor. 

Artık bir e devlet şifresi sahibisiniz ve bu şifreyi sisteme giriş için kullanabilirsiniz. Sisteme giriş için bir TC kimlik numarası ve aldığınız şifre yeterli olacak.

E Devlet Şifresi İnternetten Alınabilir mi?

Şifrenizi almak için mutlaka PTT şubelerinden birine başvurmanız gerekiyor. Bunun nedeni ek bir güvenlik sunmak.

Üzerinde fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranızın bulunduğu resmi bir belge ile şifrenizi almanız zorunlu. 

Bunun bir güvenlik önlemi olduğu ve gerçekten şifreyi alan kişinin siz olduğundan emin olunması için böyle bir yolun tercih edildiğini de belirtelim.

Online olarak, yani internet üzerinden e devlet şifresi almanız mümkün değil. Farklı giriş yöntemleri var ancak şifre alımı konusunda PTT tek seçenek. 

E Devlet Sistemine Giriş Yapmak

Şifrenizi almanızın ardından sisteme giriş işlemi oldukça basit. Merak eden ve sisteme girişi ilk defa deneyecek olan kullanıcılar için adım adım girişten söz edelim. 

 1. E devlet giriş yap kısmına ulaşmak için linke tıklayın. 
 2. Ardından TC kimlik numaranızı ve aldığınız şifreyi istenen alanlara girin.  
 3. Şifrenizi ilk defa girmişseniz, girişten hemen sonra yeni şifre belirlemesi istenecektir. 
 4. Güvenlik amaçlı olarak yeni bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Zaten şifrenin niteliğinin ne olacağı konusunda bilgi veriliyor. 
 5. E devlet ilk giriş işleminde mutlaka zorunlu olan şifre yenilemenin yapılmasından sonra, kendi belirlediğiniz şifre ile istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz. 
E devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız
E devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız

E Devlet Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılabilir?

Şifre almak için PTT şubelerinden yararlanmanız gerekiyor ancak sonrasında şifre değişikliğini istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz. Profil bölümündeki şifre değişikliği kısmından bu değişiklikleri düzenleyebilirsiniz.

Peki ya e devlet şifresini unuttunuz ve giriş yapamıyorsanız? Bu durumda ilk olarak şifre yenilemesi yapmanız gerekiyor. Yapacağınız işlemlerden söz edeceğiz. 

 1. İlk olarak E devlet sitesine girin. Şifre giriş alanına gelin. 
 2. Sisteme giriş yapmadan alt kısımda yer alan “şifremi unuttum” bağlantısına tıklayın.
 3. Burada size şifre değiştirme yöntemi sorulacak. Eğer telefon numaranızı tanımladıysanız, telefon ile şifre yenileme yapabilirsiniz.
 4. Yine aynı şekilde mail onayı yaptıysanız da mail üzerinden şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz. 
 5. Bunun için yakınlarınızın kimlik bilgilerine ilişkin bazı güvenlik soruları sorulacaktır. Sorulara da doğru cevap vermeniz gerekiyor.
 6. Ardından telefona ya da maile gelen güvenlik onayı üzerinden şifre değişikliği yapabilirsiniz. E devlet şifresi öğrenme işlemi bu kadar basit.

Bunun dışında bir de kötü senaryo var. Ya hesabınızda herhangi bir telefon ya da mail onaylaması yapmamışsanız?

Bu durumda şifre değiştirme onayının maile ya da telefona gelmesi mümkün olmayacaktır. Peki ne yapacağız? 

PTT Üzerinden Yeni Şifre Almak 

Eğer şifrenizi değiştirmek için başka bir yöntem yoksa, yani mail ya da telefon onayı yaptırmadıysanız bu durumda da yeniden e devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. 

Bunun için en yakın PTT şubesine gidin. Şifrenizi unuttuğunuzu ya da kaybettiğinizi belirterek, yeni şifre talebinde bulunun.

Yalnızca 4 TL gibi bir masraf ödemeniz durumunda yeni bir şifre alacaksınız. Yeni şifrede de durum değişmeyecek. Yine şifrenizi ve TC kimliğinizi girerek sisteme giriş yapacaksınız.

Tekrardan ilk giriş olduğu için yeniden şifre belirlemesi yapılması istenecek. Bunun için kurallara uyarak şifre oluşturmanız gerekli. 

Şifre parası dışında ödeme yapmak gerekiyor mu?

E-devlet konusunda en çok merak edilen kısım, sistemin ücretli olup olmadığı. Dijitalleşme süreci, tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Sadece şifre parası vermeniz gerekiyor.

Şifre parası da PTT üzerinden alınan şifrelerin masrafı için alınan para olarak geçmekte.

Bu da demek oluyor ki aslında şifre için alınan para da sisteme değil PTT masraflarına kalıyor. Yeni şifre aldığınız zaman 2 TL, şifre kaybetmeniz veya yenilemeniz durumunda da 4 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor.

E Devlet Şifresi İle Kullanılabilecek Hizmetler

Hizmetler konusunda dönüşüm süreci devam ediyor. Fakat şu an için adalet, eğitim, askerlik, gelir gider, tapu işlemleri gibi birçok işleme mevcut sistem üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz.

Özetle adınıza kayıtlı olan hemen hemen tüm resmi işlemleri takip etmeniz mümkün. 

Bunun yanında üzerinize kayıtlı olan taşınmazlar, adınıza açılı davalar hakkında da bilgi almanız mümkün. Ayrıca sistem üzerinden resmi belgeleri almanız da mümkün.

Giderek daha fazla resmi dairenin sisteme taşındığını da söylemek yanlış olmayacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz