Takip Edin

Donanım

Dünya’nın ilk DDR5 belleği tanıtıldı!

Yayınlanma tarihi

-

SK Hynix firması yaklaşık 2 senelik çalışmaların ardından ilk DDR5 belleği tanıttı. DDR5 bir önceki nesle göre tam 1,8 kat yüksek performans sergiliyor.

Uzun bir süredir bilgisayar belleklerinde DDR4 teknolojisi kullanılıyor. 4000Mhz frekans hızına sahip olan bu bellekler günümüz teknolojisine göre yeterli olarak görülse de, ilerleyen yıllarda daha yüksek frekans hızlarına ihtiyaç duyulacak. Bu gereksinimlerin yakın zamanda ortaya çıkma ihtimali, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi işlemlerin yüksek frekans hızları istemesi gibi nedenlerle SK Hynix, 2018 yılında yeni bellek standardını geliştirmek için çalışmalara başladı.

Yakın zamanda çalışmaları neticelendiren firma, DDR5 belleğini tanıttı. Bu bellek, DDR4’e göre yaklaşık 1,8 kat daha hızlı çalışabiliyor. İlk etapta 5600Mhz frekans hızına kadar üretilebilecek olan bu bellekler sayesinde, 45 GB boyutundaki veri yaklaşık 1 saniye içerisinde aktarılabilecek. 1.1 V büyüklüğünde oldukça düşük bir enerjiyle çalışan bu bellek, bir önceki nesile göre %20 daha az enerji harcıyor. Ayrıca, bu bellek tek slotta 256 GB boyutunda yerleşimine olanak sağlıyor.

Tabi DDR5 belleğin kullanılması için diğer bileşenlerin de bu teknolojiye uyumlu olması gerekiyor. Henüz bu bellek piyasada bulunan hiç bir bileşenle uyumlu değil. Ancak, 2021 yılının sonlarına doğru uyumlu parçaların piyasaya sürülmesi bekleniyor

Reklam