Takip Edin

Bilim

Dünyanın ilk artırılmış gerçeklik omurga ameliyatı İsviçre’de yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Balgrist Üniversite Hastanesi’ndeki (Zürih), holografik navigasyonlu ilk omurga ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi . Teknoloji, Zürih Teknoloji Okulu’ndaki (ETH Zürih) araştırmacıların katılımıyla bir projenin parçası olarak bir üniversite hastanesinde geliştirildi. Hasta kendini iyi hissediyor ve cerrahlara röntgen görüşü verilmiş görünüyor.

Balgrist Üniversitesi, Zürih ETH’den uzmanlarla beraber, bu işte cerraha yardımcı olması beklenen bir artırılmış gerçeklik sistemi geliştirdi. Örneğin, artırılmış gerçeklik gözlükleri takan bir cerrah, bir hastanın yaşamakta olan organını ve organın birleşik tomografik görünüşünün farklı versiyonlarını aynı anda görebilir. Özellikle bu, sabitleme vidalarının kemiğe ne kadar uzak, ne kadar tam ve hangi açıyla gireceğini tahmin etmeyi mümkün kıldı.

Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin kullanıldığı ilk ameliyat bu ayın başlarında gerçekleştirildi. Operasyon kliniğin müdürü ve baş cerrahı Mazda Farshad tarafından gerçekleştirildi. Farshad, “AR cerrahın duyularını geliştiriyor ve algısını geliştiriyor ” dedi.