Takip Edin

Bilim

Deri delinmeden kan şekerini izleme desteğine sahip bir akıllı saat prototipi tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Bu seneki CES online olmasına karşın, önceki senelerde olduğu kadar enteresan. Bugün, Japon şirketi Quantum Operation, cildi delmeden kullanıcının kan şekeri seviyesini belirleyebilen giyilebilir bir cihazın prototipini gösterdi.

Sunulan cihaz, sıradan bir akıllı saate çok benziyor. Kan şekeri seviyelerini izlemeye ilave olarak, bir EKG kaydedebildiği ve kullanıcının kalp atış hızını izleyebildiği bildirildi. En enteresan şey, cihazın şeker seviyesini belirlemesinin 20 saniyeden fazla sürmemesidir. Glikoz seviyelerini izlemek için yaygın yöntemler arasında parmağa batırma ya da vücuda implante edilmiş bir monitör kullanma yer alır. Quantum Operation cilt hasarı gerektirmeyen Raman spektroskopisini kullanır. Işığın kanda bulunan maddeler ile etkileşiminin analizine dayanıyor.

Unutulmamalıdır ki Quantum Operation bu yönle ilgilenen ilk şirket değildir. Apple daha önce benzer özelliklere sahip bir cihazın patentini almıştı. Ek olarak, Quantum Operation prototipi henüz çok doğru değil ancak şirket, cihazı sağlık uzmanları tarafından kullanılacak profesyonel bir ürün seviyesine getirmeyi planladığını söylüyor.