Takip Edin

İnternet

COVID-19, Zoom CEO’sunu dünyanın en zengin insanlarından biri yapıyor

Yayınlanma tarihi

-

COVID 19, yaklaşık 1 senedir hayatımızda ve daha da devam edecek gibi görünüyor. Bu süreçte uzaktan çalışanların en sık kullandığı uygulamalardan biri olan Zoom kazancı beklentilerin çok üstüne çıktı.

Zoom, Microsoft ve Facebook gibi büyük rakipleri arasından sıyrılarak COVID-19 döneminde en çok kullanılan video konferans platformu oldu. Uzaktan çalışma ve uzaktan öğrenmenin kullanımı artmaya devam ederken, Zoom uygulamasının kullanıcı sayısı arttı ve 2020 mali yılının ikinci çeyreğinde gelirlerde %355 oranında artış yaşayarak beklentilerden 90 kat daha fazla kazandı. Hisse fiyatlarındaki artış açısından Zoom, aşı üreticisi Moderna ve Tesla’nın Çinli rakibi Nio ile aynı seviyede. Zoom’un piyasa değeri 1 Eylül itibarıyle 129 milyar doları aşarak IBM ve AMD gibi teknoloji devlerinin değerinden daha yüksek seviyede.

Zoom kurucusu ve CEO’su Eric Yuan, salgından önce de bir milyarderdi. Daha önce Cisco’nun 2007’de satın aldığı Webex görüntülü arama yazılımı üzerinde çalıştı. Ama şimdi, FactSet’e göre, Zoom’daki hisseleri yaklaşık 17 milyar dolar değerinde ve o gezegendeki en zengin 100 kişi arasında yer alıyor.