Takip Edin

Bilim

Coronavirüs Çin’deki hava kirliliğini azalttı

Yayınlanma tarihi

-

NASA’nın araştırmalarına göre, Çin’de yaşanan Coronavirüs salgını sebebiyle ülkedeki hava kirliliği net bir şekilde azaldı.

Coronavirüs Çin

Yaklaşık 2,5 ay önce başlayan Coronavirüs salgını sebebiyle, Çin’de hayat tamamen durmuş şekilde. Caddelerde arabalar yolcuk etmezken, enerji santralleri, iş yerleri ve fabrikalar çalışmalarını durdurmuş vaziyette. Oldukça kötü olan bu durumun, çevreye olumlu bir katkısı olduğu görüldü.

NASA’nın düzenli olarak dünyadaki bölgelerin hava kirliliği raporlarını hazırlıyor. Bu ay hazırlanan raporda Çin’de yaşanan hava kirliliğindeki belirgin azalma dikkat çekiyor. Coronavirüs salgının başlangıç noktası olan ve en şiddetli yaşandığı şehir olan Wuhan’nın yakınlarında başlayan azot dioksit (NO2) azalması konusunun altı çizildi.

NASA araştırmacılarından biri olan Fei Liu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada belli bir olay sonrasında bu kadar büyük bir bölgede bu denli dramatik bir düşüşün ilk kez yaşandığını ifade etti. Liu, 2008’de yaşanan ekonomik durgunluk sırasında da azot dioksit oranlarının birkaç ülkede düşüş gösterdiğini hatırlattı. Fakat NASA araştırmacısı, o yıl yaşanan düşüşün daha kademeli olarak gerçekleştiğine işaret etti.