Takip Edin

Mobil

Çinli üreticiler kendi uygulama mağazasını geliştirmeye hazırlanıyor

Yayınlanma tarihi

-

Geçtiğimiz yıl Huawei’in Google servislerini bulundurmayan Mate 30 serisini çıkarmasıyla sonuçlanan Çin – ABD ticaret savaşı, nedeniyle önlem olarak Vivo, Oppo ve Xiaomi ortak uygulama mağazası oluşturma yolunda iş birliğine gitti.

GDSA

Geçtiğimiz mayıs ayı Huawei için çok sancılı geçmişti. Başta Google olmak üzere, birçok ABD merkezli şirket, Huawei ile iş ortaklığını tek taraflı olarak sonlandırmak zorunda kalmış, parça ve yazılım temin etmeyeceklerini açıklamıştı. Şimdilik ABD Ticaret Mahkemesi tarafından verilen geçici lisanslar sayesinde bu firmalar ile tekrar iş birliğine devam ediyor.

Bu durum karşısında kendi işletim sitemini geliştirme çalışmalarını hızlandıran Huawei, eylül ayında Android işletim sistemine sahip, fakat Google servisleri bulunmayan Mate 30 serisini tanıtmak zorunda kalmıştı. Bu gibi durumla karşılaşmak istemeyen diğer Çin merkezli teknoloji firmaları Vivo, Oppo ve Xiaomi kendi uygulama mağazasını geliştirme konusunda iş birliği oluşturdular.

Global Developer Service Alliance (GDSA) adı verilen bu platfom, Mart 2020 yılında hayata geçmeye başlayacak. İlk olarak Çin, Hindistan, Endonezya, Tayland, Filipinler, İspanya, Malezya ve Rusya’da yayınlanacak.