Takip Edin

Oyun

Bulut tabanlı çevrimiçi oyun platformu Google Stadia tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Google, gerçekleştirdiği oyun geliştiricileri fuarında yeni çevrimiçi oyun platdormu Standia’yı tanıttı. Geleceğin oyun platformu olarak gösterilen Stadia sayesinde pahallı donanım gereksinimlerinde gerek kalmayacak.

Google Stadia’nın çalışma mantığı ise şöyle; akıllı telefonunuz, bilgisayarınız, chromecast veya tabletinizde oyunları, uzak sunucu üzerinden oynayacaksınız. Yani bu platform üzerinden oyun oynadığınız zaman kullandığınız cihaz, sadece görüntü aktarım ekipmanı olarak kullanılıyor ve cihazınızdaki donanım bileşenlerini en az şekilde kullanıyor.

Ayrıca oyuncuyu güncelleme derdinden de kurtaracak olan sistemle beraber internet üzerinden ek doysa indirmeye gerek kalmıyor. Stadia, YouTube ile uyumlu çalışıyor. Oyunda takıldığınız yerde Google Asistana bağlanarak nasıl geçeceğinizi sorup, YouTube videosuna bağlanabilir yada YouTube üzerinden izlenilen oyun videosunun yanında çıkacak “Şimdi Oyna” butonu üzerinden direkt oyun oynanabilecek.

Konferansta Stadia için kontrolcü de tanıtıldı. WiFi üzerinden uzak Stadia sunucularına bağlı olacak bu kontrolcüyü ek olarak diğer cihazlarla eşleştirmeye gerek yok. Üzerinde mikrofon bulunan bu kontorcüde Google Asistan desteği mevcut.

Teknik oldukça gelişmiş olan Google Stadia, 4K çözünürlüğünde 60 FPS ve HDR desteği verebiliyor. İlerleyen yıllarda 8K ve 120 FPS desteğine de kavuşacak platform için Google ile AMD arasında yapılan iş birliğiyle özel bir ekran kartı üretilmiş. 10.7 teraflops gücünde olan bu ekrana ek olarak, 2,7GHz x86 işlemci ve 16GB RAM barındırıyor.

Oyun geliştiricileri için de tek bir platforma oyun geliştirmenin konforundan bahseden Google, Stadia için kendi oyunlarını da geliştirecek.

Bu yıl içerisinde kullanılabilecek Google Stadia üzerinden ilk olarak Doom Eternal oynanabilecek. Bu platform için 100 stüdyo satın alan Google, ilerde platfromun kütüphanesini genişletecek.