Zirveyi Zorluyor: Bitcoin Yatırımı Ne Kadar Mantıklı?

Bitcoin yatırım gerçekten mantıklı mı?
Bitcoin yatırım gerçekten mantıklı mı?

Derin bir şekilde araştırmamış olan birçok insan, ilk olarak bu dijital paranın riskinden bahsederek “Bitcoin yatırım için iyi bir seçenek değil” der. Bunu söylerken tabii ki teknoloji devlerinde hisselerin geçmiş zamanlarda yaşadığı dalgalanmaları bilip ya da bilmeden ıskalayabilirler.

Cointelegraph‘ta yapılmış olan ve yayımlanmış olan bir habere göre neden sanal para birimlerinden korkmak gerektiğini size ayrıntıları ile beraber açıklayacağız. İlk olarak risk tanımı ile başlayalım.

Bitcoin Yatırım Konusunda Riskli mi?

Investopedia‘ya göre risk, bir yatırım yapılmasının ardından gerçek getirisinin beklenmiş olan getiriden çok daha farklı olmasıdır. Risk, bunun haricinde yatırımın bir parçasını ya da tamamını kaybetme ihtimalini de göz önünde bulundurur.

Bir hisse senedi portföyü oluşturma aşamasında genel olarak Blue Chip olarak isimlendirilen hisseler daha çok tercih edilir. Bunun nedeni ise bu hisseler diğerlerine göre daha az risk ihtimali taşır. Blue Chip, uzun senelerdir faaliyette olan büyük ve mali açıdan köklü şirketlerin hisselerine denir.

Ancak Bitcoin‘i Blue Chip olarak adlandırılabilir miyiz?

Bitcoin’in Piyasada Değeri Büyük

Bitcoin piyasa değerine bakacak olursak Caterpillar, FedEx, BlackRock Inc. gibi birçok büyük tanınmış hisse senetlerine yakın bir hacimde olduğunu söyleyebiliriz. Bu piyasa değeri yaklaşık olarak 68 milyar dolardır. Yani piyasa hacmi olarak göz önünde bulunduracak olursak Blue Chip kategorisine uyduğunu söyleyebiliriz.

Kripto Paralar Uzun Ömürlü

İlk olarak Bitcoin‘in piyasayla tanışmasının üstünden sekiz sene geçti. Birçok kişi bu yolcuğun bu kadar uzun ömürlü olacağını düşünmedi. Bitcoin ölüm kararı sürekli olarak birileri tarafından verilse de her geçen senede güçlenerek büyüdüğünü söyleyebiliriz ve bu durum, Bitcoin yatırım fikrinizi bir nebze de olsun kuvvetlendirebilir.

Bitcoin ve diğer kripto paralar sadece teknolojiye ilgi duyanlar ile sınırlanmamış durumda. Birleşmiş Milletler, Ethereum Blockchain‘ini Suriye’ye insani yardım göndermek için kullandığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Avrupa ve Asya bölgelerinde yer alan çeşitli merkez bankaları kripto para birimlerini kullanmayı düşündüklerini de belirttiler.

IBMi Blockhain teknolojisini kullanıp tehlikeli gıdalardan korunma yolunda Nestle, Unilever ve Walmart firmalarıyla iş birliği halinde. Bunların haricinde oldukça fazla şirket, Blockhain teknolojisini çok farklı hedefler doğrultusunda kullanmak istiyor.

Japonya’ya bakacak olursak sanal paraları destekleme konusunda öne çıkan ülkelerden biri olduğunu görüyoruz. Bu yıl nisan ayında Bitcoin‘i resmi bir ödeme seçeneği olarak bünyelerine dahil etmişlerdir.

Japonya’dan sonra birçok ülke de bu akıma ayak uyduracağı düşünülüyor. Bu sebepten ötürü sanal para birimleri, kalıcı olmak için birçok adım atmakta. Gelecek zamanda ise çok daha geniş bir kullanıcı tabanına sahip olacağını söylemek güç değildir.

Dengesiz Dalgalanmalara Hazır Olun

Bitcoin yatırım söz konusu olduğunda, Bitcoin’de yer alan dalgalanmalar ve oynaklık her zaman bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Fakat grafikler ile de ispatlandığı üzere Bitcoin’in kullanıcı sayısının artmasıyla bu dalgalanmaların da aynı oranda azaldığını görmekteyiz.

Daha fazla kurumsal firmaların da işin içine dahil edilmesiyle önümüzdeki senelerde bu oynaklığın daha da azalış göstermesin mümkün hale gelecek. Bunu bir yana koyacak olursak dijital para birimlerinin bir balon olduğunu birçok kişi dile getirmekte. Belki bu bazı alt coinler için söylenebilir ancak hepsi için geçerli diyemeyiz.

unu bir yana koyacak olursak dijital para birimlerinin bir balon olduğunu birçok kişi dile getirmekte. Belki bu bazı alt coinler için söylenebilir ancak hepsi için geçerli diyemeyiz.

Herhangi bir teknolojik olayın dünya tarafından kabul edilmesi oldukça zaman alan bir olaydır.

bitcoin yatırım
Bitcoin yatırım için risk teşkil etse de hala milyonların merak konusu

Büyük Yatırımcılar da Bitcoin Alıyor mu?

Ünlü milyarder Mike Novogratz, yatırımlarının yüzde on gibi büyük bir payının kripto paralarda bulunduğunu söyledi ve bunların, hayatının en iyi yatırımları olduğunu tabir etti. Efsane yatırımcılardan biri olan Bill Miller da Bitcoin‘e yatırımda bulunan kişiler arasından biri.

Bunun gibi birçok milyarder yatırımcının da paralarının bir kısmını kripto paralar için ayırdığını bilmekteyiz. Bitcoin yatırım taraftarı olan milyarderler görmek içinizi bir miktar rahatlatabilir.

Bitcoin’de yatırım yapmak müşteri açısından risk teşkil eder mi?

Hayır. Her yatırımda olduğu gibi Bitcoin yatırım konusunda da hiçbir şekilde risk olmadan yatırım yapıldığını söyleyemeyiz. Elbette çeşitli riskler var. Fakat kolay bir şekilde gelir elde etme heyecanına kapılmadan uzun vadeli bir yatırım için oldukça mantıklı bir tercih olabilir.

Biz yine de tüm yatırımınızı kripto paralar üzerine yapmamanızı öneririz. Paranızı sadece risk iştahınıza ve hedefleriniz doğrultusunda yapın.

Kripto para yatırımı zamanının önemi hakkındaki makalemiz için: Kripto Para: Yatırım Yapmak İçin En İyi Zamanlar!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz