Takip Edin

Bilim

Bilim insanları, zayıf ısı kaynaklarından bile “sonsuz” enerji üretmenin temelini atıyor

Yayınlanma tarihi

-

Tüm dünyada kullanılacak olan enerjinin yaklaşık %70’i etrafımızdaki boşluğa atık ısı biçiminde atılır. Bilim adamları bunu bedava elektrik enerjisi elde etmek için gizli bir potansiyel olarak görüyorlar. Sadece bunun için hala gerekli malzeme ve teknolojilerin olmadığını ancak, çalışma devam ettiğini ifade ediyorlar.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir grup bilim adamı, Weyl topolojik yarı metalleri denen bir çalışma yürüttü . Deneyler sırasında, incelenen materyalde indüklenmiş bir elektromanyetik alanın etkisi altında bir kuantum etkisinin kendisini gösterdiği ortaya çıktı. Özellikle, Weyl fermiyonları adı verilen yarı parçacıklar ısıyı verimli bir biçimde elektriğe dönüştürebildi.

Sitemizin sayfalarında, elektrik kontrollü ısıtma ya da soğutma yardımıyla enerji aktarılırken, elementler ve Peltier etkisi tekrar tekrar dile getirilmiştir. Ters işlem, Seebeck etkisi olarak adlandırılır ve bu, temaslar arasındaki sıcaklık farkının akımın akmasına neden olması gerçeğinde kendisini gösterir. Araştırılan tüm malzemelerin oldukça düşük termoelektrik etkiye sahip olması ve çok yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında bir biçimde faydalı olması sebebiyle, Seebeck etkisini yaygın olarak kullanmak imkansız.

Weyl’in topolojik yarı metalleri, nispeten yakın zamanda, oda sıcaklığında ve hatta daha düşük sıcaklıklarda önemli bir termoelektrik etki sergileme vaadinde bulundu. Örneğin, çalışırken kendiliğinden güç sağlamayı başaran ya da pil gücünden büyük oranda tasarruf sağlamayı başaran bir akıllı telefon işlemcisinin ısısından kaynaklanan bir elektrik jeneratörü hayal edin. Uygun bağlantıları bulabilirseniz tüm bunlar ve çok daha fazlası mümkün olabilir.

MIT’deki araştırmacılar, 2015 senesinde keşfedilen bir tantal fosfit (TaP) bileşiği ile bir deney yaptı. Laboratuvar yapımı bir kristal numune ince bir şerit halinde kesildi ve bir tarafı ısıtıldı. Aynı zamanda kristal üzerine 9 Tesla kuvvetinde bir manyetik alan oluşturuldu. Ortaya çıkan güç faktörü, bilinen tüm malzemelerden on kat daha yüksek çıktı. Doğru, bunun için kristalin diğer ucunun 40 K (-233 ° C) sıcaklığa soğutulması gerekiyordu, bu da elde edilen termoelektrik etkinin bir kaydının sabitlenmesine izin vermedi.

Bilim adamları, oda sıcaklığında en kuvvetli termoelektrik etkiyi gösterecek malzemeler bulmayı bekliyorlar. Sağlanan tecrübe, bu yönde hareket etmenin mümkün olduğunu ispatlamıştır ve bir gün bu yapılacaktır.

Reklam