Takip Edin

Bilim

Bilgisayar korsanları, COVID-19 aşı tedarik zincirini bozmaya çalışıyor

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, bilgisayar korsanlarının bir bölümünün COVID-19 aşısı geliştirilmesini baltalamayı amaçladıklarını gördük, ancak şimdi dikkatlerini bu aşıları dünyanın dört bir yanındaki insanlara dağıtacak tedarik zincirine kaydırdığı görünüyor.

asi

IBM , yakın zamanda COVID-19 aşılarının yaklaşmakta olan “soğuk zincir” dağıtımına dahil olan firmalara ve kuruluşlara odaklanan, bir hayli koordineli bir global kimlik avı kampanyasını ortaya çıkardığını söyledi . Bu aşıların yeteri kadar soğuk kalmasını ve bu şekilde bozulmamasını sağlamayı başaran tedarik ağının bir parçası. Pfizer ve Moderna’nın önde gelen iki aşı adayının, sırasıyla eksi 94 derece Fahrenheit ve eksi 4 derece Fahrenhayt’ta tutulması gerektiğinden, kritik derecede önemli bir yönü.

Bilgisayar korsanları, kendini “dünyanın tek eksiksiz soğuk zincir sağlayıcısı” olarak tanımlayan Çinli bir şirket olan Haier Biomedical’de bir yöneticiyi taklit etti. Alıcıdan kimlik bilgilerini girmesini isteyen bir HTML eki içeren titizlikle araştırılmış kimlik avı e-postaları gönderdiler. Bu bilgileri daha sonra hassas ağlara erişmek için kullanabilirlerdi.

IBM’in devlet destekli bir çabanın “potansiyel niteliklerine” sahip olduğunu söylediği kampanya geniş bir ağ oluşturdu. Şirket, sadece bir hedefi açıkça belirledi – Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürlüğü – ancak kampanyanın, ilaç ve biyoteknoloji şirketleri için internet siteleri yapan bir geliştirme mağazası da dahil olmak üzere en az 10 farklı kuruluşu amaçladığını söyledi. Şirket, saldırılardan herhangi birinin hedeflerinde eninde sonunda başarılı olup olmadığını bilmiyor.

Açıkçası, bu önceden görmüş olduğumuz koronavirüs ile alakalı siber saldırıların bir evrimidir. Haziran ayında, İngiltere’nin GCHQ güvenlik ve istihbarat ajansı, bilgisayar korsanlarının COVID-19 aşısı üstünde yapmış olduğu çalışma da dahil olmak üzere ülkenin koronavirüs tepkisiyle ilgili hassas verilere defalarca erişmeye çalıştığını söyledi . Bilgisayar korsanlarının artık soğuk zinciri hedef alması endişe vericidir. Salgına son vermeye yardım edecek aşıların taşınması ve depolanması, müdahale olmadığı için zaten yeteri kadar zor.