Takip Edin

Mobil

Bazı Apple ürünleri Çin’de yasaklandı

Yayınlanma tarihi

-

Qualcomm ile Apple arasında yaşanan patent davasından bazı Apple ürünlerinin Çin’deki satışı durdurulması kararı çıktı

Teknoloji piyasasının önde gelen iki firmasının verdiği bu mücadelenin temeli geçtiğimiz yıla dayanıyor. Qualcomm, Apple’ın iPhone modellerinde kullandığı teknolojilerin lisans ücretlerini ödemediği nedeniyle dava açmıştı. Bu dava sonucunda mahkeme Qualcomm’u haklı buldu ve iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin satışının yasaklanmasına karar verdi. Apple’ın bu durum sonucunda bir üst mahkemeye gideceği açıklandı.

Qualcomm’dan cehphesinden gelen açıklamada, müşteri memnuniyetinin bir numaralı şirket politikası olduğu ve dava açmanın son seçenekleri olduğu belirtilirken, Apple’ın fikri mülkiyet ücretlerini ödememe konusunda ısrarcı olmasından dolayı bu yola girdikleri belirtildi.

Apple’dan gelen açıklamada ise, Qualcomm’un ürünleri yasaklatma çabasının, dünyanın her yerinde denetlenen bir şirketin çaresiz girişimi olarak ifade edildi. Ayrıca Qualcomm tarafından söylenen patentlerin iOS 11 ile kullanıldığı ve satışta olan modellerin iOS 12 kullandığı belirtilerek, satış yasağının uygulanamayacağı söylendi.

Apple ve Qualcomm arasındaki patent savaşı, ilerleyen zamanlarda da devam edeceğe benziyor. Çin‘de verilen bir kararın emsal olarak nitelendirilip diğer ülkelerde dava konusu olup olmayacağını bize zaman gösterecek