Bayat Ekmek İle Neler Yapılabilir?

Bayat ekmek ile neler yapılabilir

Bu yazımızda bayat ekmek ile neler yapılabilir sorusuna yanıt arayacağız.

Ekmek, toplum olarak çok önem verdiğimiz bir nimettir. Yere düşse kaldırıp üç kere öpüp alnımıza koyarız. Ne yazık ki son yıllarda artan bilinçsiz tüketim alışkanlıklarımız her gün binlerce ekmeğin çöpe atılmasına neden oluyor. Ekmeğin çöpe gitmesi inançlarımız gereği hem çok günah hemde dünyada açlıkla mücadele eden binlerce insana yapılan büyük bir saygısızlıktır. Dünyanın herhangi bir yerinde fakirlikten dolayı aç uyuyan çocuklar varken sırf bayat diye ekmekleri çöpe atmak çok kötü bir alışkanlık.

Bayat Ekmek İle Neler Yapılabilir?

İnsani boyutunu bir kenara bırakalım, bayat ekmek çöpe atılması hem kendi bütçemiz için hemde ülke ekonomisi için büyük bir kayıp teşkil etmektedir. Bir tane ekmeğin ziyan olması demek 1.50 TL kayıp anlamına gelirken her gün binlerce ekmeyin çöpe gitmesi binlerce liranın heba olması anlamına geliyor. Bu israfın önüne geçilmesi için kadınlara çok fazla görev düşüyor. Peki, bayat ekmek ile neler yapılabilir? bu konu hakkında fikriniz var mı? Aile bütçesini korumak, israfın önüne geçmek ve nimetin çöpe atılmasını önlemek için bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz birkaç basit yöntemden bahsetmek istiyorum.

BAYAT EKMEKLERİ ÇÖPE ATMAYIN

Bu israfın önüne geçmek için öncelikle ihtiyacınız olandan fazla ekmek almayın. İhtiyacınızdan daha fazla ekmek aldınız, işte o zaman artan ekmeyi hemen daha sonra tüketmek için derin dondurucuya kaldırın. Derin dondurucu koyduğunuz ekmeyi ilerleyen günlerde çıkartıp, fırında ısıtıp kullanabilirsiniz.Bu yöntem bayat ekmekleri değerlendirme yöntemleri arasında en pratik olandır.

Bayat ekmekleri robotta toz haline getirerek köfte yaparken kullanabilir ya da galeta ununa ihtiyaç duyduğunuz zaman galeta unu olarak kullanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: E-devlet şifresi nasıl alınır?

Bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz bir başka yöntem ise bazlama yapmaktır. Peki bayat ekmek ile bazlama nasıl yapılır? ekmekleri güzel bir şekilde ıslatıp suyunu sıkın. Tuz, kuru maya, bir çay kaşığı şeker ve azar azar un ilave eder yoğurun. Yoğurma esnasında hamur çok sert ya da kuru olursa kontrollü bir şekilde süt ilave ederek hamurun yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Hamuru yoğurduktan sonra en az yarım saat dinlenmesi için bekletin. Mayalanma ve dinlenme sürecinden sonra bezelere ayırın ve her bir bezeyi yuvarlak bir şekilde elinizle ya da oklava ile açtın. Daha sonra teflon tavada arkalı önlü pişirin. Bayat ekmek ile bazlama yapmak işte bu kadar basit.

Bayat Ekmek İle Neler Yapılabilir?

Bayat ekmekler ile yapılan en lezzetli tarif bayat ekmek köftesidir. Ekmekleri ıslatıp suyunu sıkın. Kuru soğan, patates ve havuç rendeleyin. Arzu ederseniz maydanoz doğrayabilirsiniz. İçine bir yumurta kırın. Tuz ve istediğiniz baharatları da ekledikten sonra tüm malzemeleri yoğurun. Yoğurma esnasında kıvam alması için azar azar un ilave edin. Köfte şekli verdikten sonra kızartırken dağılmaması için bir saat kadar buzdolabında bekletin. Yağda arkalı önlü kızardıktan sonra sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. İşte bayat ekmek köftesi tarifi aynı sebzeli mücver yapımı gibidir. Sebzeli mücver yaparken ekstradan içine bayat ekmek ilave edilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz