Takip Edin

Genel

ARM Huawei ile arasındaki anlaşmayı bozdu

Yayınlanma tarihi

-

ARM  Huawei ile arasındaki anlaşmayı bozdu

Son günlerde Huawei’in adı aldığı ABD’nin aldığı karantina kararından sonra anlaşma fesih haberleriyle gündeme geliyor. Birçok ABD’li firma Huawei ile arasındaki iş ortaklığına son vererek Çinli teknoloji devinin işini zorlaştırmaya devam ediyor. Ancak bugün aldığımız haber diğer firmalardan biraz farklı… Japon Softbank grubuna ait olan Britanya merkezli çipset üreticisi ARM, Huawei ile arasındaki tüm aktif sözleşmeleri sonlandırma kararı aldı.

Huawei her ne kadar kendi işlemcisini üreten bir firma dahi olsa, ARM yonga mimari tasarımlarını kullanıyor. Bu tasarımlardan faydalanmak için ARM’e lisans ücreti ödeyen firmanın bu yılın ikinci yarısından sonra çıkarmayı planladığı Krin işlemcilerin tanıtımının ertelenme ihtimali bulunuyor. Bundan sonra en iyi seçeneği kendi yonga mimari tasarımını üretmek olan Huawei zor zamanlar bekliyor.

Anlaşma fesih kararı almasında ARM çalışanlarına yonga mimari tasarımlarını ABD’nin Teksas ve Kalifonya eyaletlerinde bulunan tesislerinde geliştirmesi olarak açıkladı.