Takip Edin

Tablet

Apple’ın OLED ekranlı iPad’i 2022’den önce piyasaya süremeyecek

Yayınlanma tarihi

-

Analistler Apple’ın 2021’in ikinci yarısında OLED ekranlı bir iPad Pro piyasaya sürmeyi planladığını ortaya çıkarmıştı. Daha sonra Samsung ve LG’nin zaten panel geliştirme sürecinde olduğu denildi. Bununla beraber, İngiliz bankası Barclays’teki analistlere göre, Apple tedarikçilerinden gelen verileri, OLED ekranlı iPad 2022’ye kadar piyasaya sürülemeyeceğini konusunda ipuçları veriyor.

Barclays tarafından isimlendirilen tarih kesinlikle bir hayli mantıklı geliyor, çünkü Apple’ın 2021’de markalı tabletleri Mini LED panel ile donatmayı planladığı akılda tutulmalıdır. Şirketin senede iki kez kullanmış olduğu ekran türünü değiştirmesi bir hayli tuhaf geliyor. ABD merkezli şirket, akıllı telefonlarında ve Apple Watch akıllı saatlerinde zaten OLED panelleri kullanıyor.

OLED ekranları ilk alacak olan iPad Pro serisinin en son büyük güncellemesi 2018’de gerçekleşti. Elbette bu baharda yeni nesil iPAd Pro tabletler piyasaya sürüldü, ancak 2018 modellerinden farkı esas olarak LiDAR sensörü ve biraz güncellenmiş bir yonga seti ile geliştirme dışında başka bir yenilik yoktu. Bu sebeple, bir sonraki güncellemenin daha büyük değişiklikler getirmesi muhtemel.

Apple’ın şarj cihazını ve kablolu kulaklıkları iPhone’dan çıkarma niyetini ilk duyuranların Barclays analistleri olduğunu hatırlatalım. Daha önce, iPhone 8 ve iPhone X’te TrueTone işlevinin uygulanmasına ilişkin doğru tahminler belirttiler ve ayrıca iPhone modellerinde 3,5 mm kulaklık girişini kaldıracağını da tahmin ettiler.