Takip Edin

Giyilebilir Teknoloji

Apple’ın, AirPods Max’i geliştirmesi dört yıldan fazla sürdü

Yayınlanma tarihi

-

Eski bir Apple mühendisi tarafından yayınlanan bilgilere göre şirket, AirPods Max kablosuz kulak üstü kulaklıklarını dört yıldan daha uzun bir süre önce geliştirmeye başladı. Cihaz, dün tanıtıldı ve fiyat 5.699 TL etiketiyle Apple’ın internet sitesinde ön siparişe sunuldu.

Apple’ın yüksek kaliteli kulak üstü kulaklıklar geliştirmiş olduğu söylentileri 2018’in başlarında ortaya çıktı. Cihazdan ilk bahseden yetkili analist Ming-Chi Kuo oldu. Ancak eski Apple mühendisi Dinesh Dave tarafından sağlanan verilere göre kulaklık geliştirme çok daha erken başladı. Cihazın sunumunun ardından AirPods Max’in detaylarına ilişkin imzaladığı gizlilik sözleşmesinin süresinin dolduğunu duyurdu. Mühendis, onu dört seneden fazla bir süre önce imzaladığını söyledi. Apple’ın dört sene önce Aralık 2016’da birinci nesil AirPods kablosuz kulak içi kulaklıklarını piyasaya sürmüştü.

Apple’ın kablosuz kulaklık segmentini açması sayesinde orijinal AirPod’lara hızla çoğalan talebin, AirPods Max’in gelişimi için bir itici güç olarak hizmet vermesi muhtemeldir. Yeni cihaz 15 Aralık’tan itibaren satışa çıkacak, ancak halihazırda kulaklık sıkıntısı var. Bazı alıcılar AirPods Max’ları için gelecek yıla kadar beklemek mecburiyetinde kalacak. Analistlerin Apple’ın gelecek senenin başlarında kulaklıkların “basitleştirilmiş” bir versiyonunu yayınlamasını beklediklerini belirtmek gerekir.