Takip Edin

Mobil

Apple yeni nesil iPhone modellerinde zorunlu olarak USB-C girişi koyabilir

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Birliği’nin tüm cihazlarda standart kablolu bağlantı portu getirme kanunu nedeniyle iPhone modellerinde Lightning girişini kaldırarak USB-C girişini bulundurma zorunluluğu getirebilir.

Avrupa Birliği, cihazlarda tek tip kablolu bağlantı portu bulundurma politikasında ileri bir adım atıyor. Uzun yıllardır micro-USB veya USB-C girişine sahip olan firmalar için belirli teşviklerde bulunan AB yönetimi, akıllı telefonlarda tek tip bağlantı portu bulunması konusunda kanun çıkarmaya hazırlanıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun bir grup üyesi tarafından dile getirilen kanun teklifinin önümüzdeki günlerde oylanması bekleniyor. Eğer oylamadan tek tip kablolu bağlantı portu bulunması kanunu geçerse, muhtemelen önümüzdeki yıl uygulanmaya başlanacak.

Bu gelişmeden en çok etkilenecek olan şirket şüphesiz Apple olacak. Diğer akıllı telefon üreticileri yıllardır tep tip kablolu bağlantı seçeneğine sahip cihazlar üretirken, Apple cihazlarında Lightning girişini kullanıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPad Pro modelinde Lightning girişinden vazgeçen Apple, bu kanun geçerse iPhone modellerinde de vazgeçmek zorunda kalacak.