Takip Edin

Mobil

Apple, iOS kullanıcıları için yeni gizlilik özelliğini kullanıma sunmaya başladı

Yayınlanma tarihi

-

Bu yıl Apple, iOS uygulama geliştiricilerinin uyması gerekli olan birkaç yeni gizlilik özelliği sunmaya başladı. Bu özelliklerden biri, uygulamaların kullanıcı etkinliğini izlemek için açık izin alması gerektiğidir. Artık bu işlevin ağır ağır ortaya çıkmaya başladığı görünüyor.

iOS cihazı kullanıcıları, cihaz ayarlarından gizlilik ayarlarını değiştirebilir. İlgili menüde, hangi uygulamaların bilgi toplama ve etkinliği izleme izni olduğunu görebilirsiniz. Ek olarak, bir uygulamayı ilk defa başlattığınızda, kullanıcı, bunun ne işe yaradığına dair bir açıklamanın beraberinde etkinlik izlemeye izin verme isteği de görecektir.

Özellik şu an için iOS 14.4 beta sürümünde kullanıcılarına sunulmaya başladı. Örneğin, bir NBA uygulamasını ilk defa çalıştırdığınızda, yazılımın “uygulamalardaki ve üçüncü taraf web sitelerindeki etkinliği izlemek” için izne ihtiyacı olduğu gerçeğini belirten bir mesaj görüntüleniyor. Başlangıçta Apple, bu senenin eylül ayında iOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle beraber yeni özelliği piyasaya sürmeyi planladı, ancak daha sonra uygulama geliştiricilerin hazırlanmak için yeterli zamanı olması için tam sürümünün gelecek yıla ertelemeye karar verildi.