Takip Edin

Elektrikli Araç

Apple ilk otomobilini 2024 yılında tanıtmayı planlıyor

Yayınlanma tarihi

-

Apple, batarya maliyetlerini büyük oranda azaltacak ve menzili genişletecek devrim niteliğindeki pil teknolojisine sahip olması beklenen kendi elektrikli aracını geliştirmeye devam ediyor. Apple’ın elektrikli otomobilini önümüzdeki sonbaharda tanıtacağı söyleniyor olsa da, bunun sadece 2024’te gerçekleşmesi daha muhtemel görünüyor.

Apple’ın otomotiv ile alakalı projesi Project Titan olarak adlandırıldı ve 2014’ten beri istikrarlı bir biçimde gelişiyor. Anonim kalmak isteyen haber ajanslarının kaynakları, Apple’ın bu segmentteki nihai amacının, bir otopilot işlevi de dahil olmak üzere tüketici pazarı için tam teşekküllü bir seri elektrikli araç yaratmak olduğunu söylüyor. Teknnoloji devinin stratejisindeki merkezi yerin kendi batarya teknolojisine verildiği ve bu da batarya maliyetini büyük ölçüde düşürmeye ve elektrikli bir aracın menzilini artırmaya yardım edecek.

Elektrikli araçların üretimini organize etmenin ve bunun için gerekli bileşenlerin tedarik zincirlerini kurmanın Apple için bile kolay olmayacağını belirtmekte fayda var. Buna karşılık, Tesla’nın  tutarlı bir biçimde karlı bir otomobil üreticisi haline gelmesi 17 yıl sürdü.

Apple markası altında elektrikli araçları üreteceği de de bilinmiyor. Kaynak, koronavirüs salgınının neden olduğu zorlukların, ilk Apple elektrikli otomobilinin sadece 2025 ya da daha sonra sunulmasına neden olabileceğini belirtiyor. Arabanın tasarımına, kendi üretimi olan bir sensör de dahil olmak üzere çevredeki alanı taramak için birkaç lidar yerleştirileceği varsayılmaktadır.

Batarya tarafında, Apple, daha yoğun biçimde paketlenmiş aktif malzemeye sahip daha büyük hücrelere izin veren benzeri olmayan bir “tek hücreli” tasarım kullanıyor gibi görünüyor. Bu yaklaşım potansiyel olarak gelecekteki otomobilin menzilini artırmaya yardım edecektir. Ayrıca geliştiricilerin lityum demir fosfat pilleri kullanmayı düşündükleri de dikkat çekiyor, bu da onları lityum iyon pillerden daha güvenilir hale getirecek.