Takip Edin

Mobil

Android 12’de nadiren kullanılan uygulamalar için hazırda beklet seçeneği bulunacak

Yayınlanma tarihi

-

Birçok akıllı telefon kullanıcısı düzenli olarak yetersiz bellek sorunuyla karşı karşıyadır. XDA portalından uzmanlar, Android 12’nin gelecekteki sürümlerinden birinde, kullanılmayan uygulamaları sıkıştırabilecek bir işlev olduğunu fark ettiler.

Şubat 2021’de çıkması planlanan Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) geliştiricilerinden birinin kaynak kodunu incelerken, XDA geliştiricileri “hazırda bekletme hizmeti” adı verilen alışılmadık bir sistem sürecinden söz etti.

Uzmanlar henüz eksiksiz olarak nasıl çalışacağını bilmiyorlar, ancak işletim sisteminin nadiren kullanılacak olan programları otomatik şekilde algılayacağını ve ardından çalışma verilerini ve çalışma sırasında oluşan her çeşit önbelleği sıkıştıracağını varsayıyorlar. Tek belirsiz olan, kullanıcıların uygulamaları manuel olarak böyle bir “uyku moduna” koyup koyamayacakları ve Android’in ne tür bir programı sıkıştıracağı. Ayrıca bu özelliğin Android 12’nin son sürümüne ulaşmayabileceğini de dikkate almakta fayda var.

Uygulamaların boyutunun seneden seneye nasıl büyüdüğünü düşünürsek, yerleşik depolamada diğer bir şekilde boş alan elde etme becerisi muhteşem bir haber. Özellikle 32 GB dahili belleğe sahip akıllı telefonların giriş ve orta bütçe segmentinde hala üretildiğini düşündüğünüzde.