Takip Edin

Genel

ABD, başta Çinli firmalar olmak üzere 80 şirketin Amerikan şirketleriyle çalışmasını yasaklayacak

Yayınlanma tarihi

-

Reuters ve The Wall Street Journal’a göre ABD Ticaret Bakanlığı kara listeye neredeyse tamamı Çinli olmak üzere 80’e kadar şirket eklemeyi planlıyor. Bu şirketler arasında Çin’in önde gelen yarı iletken IC sözleşmeli üreticisi olan SMIC de var. Hareket, SMIC’nin Amerika’li tedarikçilerden üst düzey yonga setleri yaratmak için temel bileşenleri satın alma becerisini etkili bir biçimde sınırlayacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı, bu raporun doğru çıkması durumunda, kara listeye almanın ABD’nin Çinli firmalara yönelik tacizinin kanıtı olacağını ve Pekin’in haklarını korumak için “gerekli önlemleri” almaya devam edeceğini söyledi. “Biz yanlış politikaları ve yabancı şirketlerin haksız tacizi sona erdirmek için ABD’yi çağırıyorum, ” Bakanlık sözcüsü Wang Wenbin, bu sözleri cuma günü Pekin’de düzenlenen basın toplantısında söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın, Washington’un Çin ordusuyla bağlantılı olduğunu söylediği kara listeye alınmış Çin firmalarını belirdiğini ve bu firmaların Güney Çin Denizi’nde yapay adalar inşa etmelerine ve askerileştirmelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Geçen ay, ABD Savunma Bakanlığı’nın “kara” listesine SMIC de dahil olmak üzere dört Çinli şirketi eklediğini ve bununla bağlantılı olarak Amerikalı yatırımcıların onlardan menkul kıymet satın almaları ya da onlara sahip olmaları yasaklandığını hatırlayın.

Trump yönetimi, görev süresi boyunca 275’ten fazla Çinli firma ve yan kuruluşu içeren kara listesini Çin’in önde gelen endüstrilerini hedeflemek için sık sık kullandı.