Takip Edin

İnternet

AB, teknoloji şirketleri ve hizmetleri için kuralları sıkılaştırmaya hazırlanıyor

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Komisyonu, büyük teknoloji şirketlerinin ve çevrimiçi platformların faaliyetlerini düzenlemeye esas olacak yeni düzenlemelerin hazırlıklarını bitirdi. Yürürlüğe girdikten sonra bu kanunların ihlali, büyük para cezalarına neden olacak ve sistematik bir tutarsızlık durumunda, teknoloji devlerinin işinin yapısal bölünmesine kadar önlemler sıkılaştırılabilir.

AB’nin en yüksek yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, iki yasa tasarısı sunmaya hazır. Dijital Piyasalar Yasası, teknoloji segmentindeki haksız rekabetle mücadele etmeyi hedeflerken, Dijital Hizmetler Yasası, teknoloji devlerini çevrimiçi reklamcılıkta şeffaflık sağlamak ve yasa dışı içerikle mücadele etmek için daha fazla sorumluluk almaya zorlayacak. Avrupa Komisyonu tasarıları resmen sunduktan sonra, Avrupa Parlamentosu ve Bakanlar Konseyi tarafından onaylanmaları gerekir, bu sebeple yeni düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceğini söylemek zor.

Yeni kanunların ihlaline büyük para cezalarının eşlik edeceğini unutmayın. AB pazarındaki rekabet kurallarını kasıtlı olarak ihlal eden büyük teknoloji şirketleri, gelirlerinin% 10’una varan para cezalarına tabi tutulacak. Kendi çevrimiçi platformları üstünde yeterli kontrol sağlamayan şirketler, gelirlerinin% 6’sına kadar para cezasına çarptırılacak.

Dijital Piyasalar Yasasının kuralları çiğnemek için daha ağır cezalara izin vermesi de önemlidir. Beş senelik bir süre içinde üç defadan fazla para cezasına çarptırılan teknoloji şirketleri, tekrar eden suçlular olarak kabul edilecek ve ardından işlerini yapısal olarak ayrıştırmak için onlara karşı adımlar atılabilir. Bir teknoloji şirketi araştırması, pazardaki konumunu güçlendirmeye yardımcı olan sistematik rekabete aykırı davranışı ortaya çıkarırsa, AB ” ihlalle orantılı ve yasaya uyumu sağlamak amacıyla gerekli her çeşit davranışsal ya da yapısal yaptırımı ” uygulayabilir .

Yeni kuralların, mevcut halleriyle kabul edilirse, dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devlerine uygulanmakta olan en katı kısıtlamalar arasında olacağını belirtmek gerekir.