Takip Edin

Oyun

2020 yılında oyun piyasası sinema ve spor piyasasından daha fazla gelir elde etti

Yayınlanma tarihi

-

2020 yılı tüm dünyadaki alışkanlıkların değiştiği bir yıl oldu. Karantina nedeniyle sinema sektörünün durması ve spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, ilk kez oyun piyasasının bu iki piyasayı geçmesine neden oldu.

IDC’ye göre, global video oyunu gelirleri 2020’de %20 artarak 179,7 milyar dolara çıkacak ve video oyunu üretimini global film endüstrisi ve tüm spor endüstrisinin toplamından daha karlı hale getirecek. Sinema Filmleri Derneği’ne göre, 2019’daki film endüstrisi gelirleri ilk defa 100 milyar dolara ulaştı ve PwC, sporun 2020’de 75 milyar dolardan fazla para kazanacağını tahmin ediyor

Bununla beraber, bu sektörlerin her ikisi de 2020 COVID-19 salgınının etkisinden çok etkilenirken, video oyun endüstrisi ise aksine çift haneli % büyüme gösteriyor. Uzmanlar, son dönemde piyasaya sürülen yeni nesil Sony ve Microsoft oyun konsolları ve yeni oyunlar sayesinde, karantina önlemleri kaldırıldığında bile, hızlı büyümenin 2021’de devam edeceğini tahmin ediyor.

Video oyun endüstrisi, platformların ve oyun yöntemlerinin çeşitliliği sebebiyle son senelerde patlama yaşıyor. Satışlar tüm sektörlerde büyüyor: büyük oyunların dijital satışları, mobil oyunlar, mikro ödemeli paylaşılan yazılımlar, platformlar arası oyunlar, Google Stadia, Microsoft Game Pass gibi abonelikler, Steam analog mağazaları, VR vb.

Konsol satışları yeni sistemlerle artacak olsa da sektördeki en büyük segment değil, en hızlı büyüyen segment değil. Bay Ward’a göre, en büyük artış mobil oyunlardan bekleniyor. Bu sektörün akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla beraber aktif olarak gelişmekte olduğu Çin tarafından çok büyük bir pay elde ediliyor. Oyun içi reklam tanıtım gelirleri hariç tutulduğunda, dünya genelinde mobil oyun gelirlerinin seneden yıla %24 artarak 87,7 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Çin’de yakın zamanda kaldırılan oyun konsolları yasağı da mobil oyunlara hakim olmaya yardım ediyor. Bugün Çin, konsol pazarının sadece yaklaşık %1’ini meydana getirirken, ülke Asya-Pasifik bölgesindeki mobil oyun talebindeki büyümeye en fazla katkıda bulunuyor. Bugün bu pazar, geçen yıla göre %25 artışla 56,6 milyar dolar değerinde. … İki şirket, Tencent Holdings ve NetEase, Çin mobil oyun pazarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Çin dışında, mobil oyun pazarına Activision Blizzard, Zynga ve Glu Mobile gibi şirketler hakim.

Aynı zamanda, sistemler, oyunlar ve hizmetler de dahil olmak üzere konsol pazarının global geliri, 2019’a kıyasla global olarak %20 artacak, 52,5 milyar dolara kadar çıkacak.IDC, mobil oyunlar ve PC pazarını değerlendirirken ekipman satışlarını hesaba katmıyor. Bay Ward’a göre, bilgisayar oyunlarından elde edilen gelir, COVID-19 salgını sebebiyle Çin’de hala çok popüler olan internet kafelerin yaygın bir biçimde kapatılması olmasaydı daha büyük olurdu.

İlginç bir biçimde, kamuya açık en büyük üç Amerikan video oyunu yayıncısının hisse senetleri, Activision Blizzard %49, Electronic Arts %30 ve Take-Two Interactive %64 artışla S&P 500 ortalamasından (%14) çok daha iyi performans gösterdi.

Reklam