Silinmiş veya Hasarlı Dosyaları Kurtarmak için 5 Önemli Veri Kurtarma Aracı

Günümüzde bilgisayarlarımızda kullandığımız ve sakladığımız veriler hem bireyler hem de firmalar için önemli bir hale geldi. Çeşitli şekillerdeki veriler dünyanın her tarafındaki firmalar tarafından hem toplanıyor hem de saklanıyor. Firmaların kendilerine ait bilgiler, veriler, datalar son derece önemlidir, bundan dolayıdır ki data kurtarma araçlarının  önemi şirketler için elzem hale gelmiştir.

Artık yedekleme amaçlı Dropbox gibi online veri yedekleme araçlarını kullanılıyor, ancak sabit diskinizdeki bilgilerin zarar görmesi halinde veri kurtarma araçlarını kullanma zorunluluğu doğuyor.

Piyasada bilgisayarınızda silinmiş yada hasar görmüş verilerinizi kurtarabileceğiniz birçok ücretli, ücretsiz yazılımlar bulunuyor. Bu programlar sayesinde herhangi bir veri kaybına uğramadan verilerinizi kurtarabilirsiniz. Aşağıda hasar görmüş ve/veya silinmiş bilgilerinizi geri getirebileceğiniz 5 veri kurtarma yazılımını bulacaksınız.

5 En iyi Veri Kurtarma Aracı

Aşağıda bahsedeceğimiz veri kurtarma araçları farklı dosyalar için kullanılabiliyor ve çoğunluğu ücretsiz programlar.

1. Undela: Ücretsiz veri kurtarma aracı

Undela’nın kaybolmuş dosyaları hızlı bir şekilde kurtarma konsunda üstün bir yeteneği vardır. Undela ile bozuk sabit diskinizdeki verilerinizi kurtarmak da mümkün. Bir virüs saldırısı ya da elektrik kesintisi nedeniyle silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Ayrıca SD kart ve USB bellek içindeki silenen dosyalarınızı da kurtarabilirsiniz.

Hangi dosya türü olursa olsun (e-posta, resim, ses ve video dosyası) Undela ile dosyalarınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’ndan dosyalarınız silinmiş olsa bile yine de dosyalarınız geri almak mümkün olabilir.  Program çok dilli bir özelliğe sahip olması da kullanıcılar açıından avantaj sağlıyor. Desteklenen diller: İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Korece, Japonca, Çince, İspanyolca, Portekizce ve Rusça.

Özellikler

Geri Dönüşüm Kutusundaki verileri geri getirme,

Virüs saldırı nedeniyle silinen dosyaları geri getirme,

Sıkıştırılmış dosyaları geri getirme,

Silinen dosyalarınzın ön izlemesini görüntülenmesi,

Silinen dosyaların aranması,

Farklı dosya türlerinin kurtarılabilmesi,

2. CD Recovery Toolbox

CD Recovery Toolbox Çizik CD yada DVD veri kurtarma için ideal bir ücretsiz veri kurtarma aracı. Çok kolay bir kullanıma sahip olan program ile sadece kurtarmak istediğiniz sürücüyü seçmeniz yeterli. Verilerin kurtarılması CD yada DVD nin hasar durumuna göre sonuca genelde çok hızlı ulaşabilirsiniz. CD’deki çizikler çok fazla ise kurtarma işlemi daha fazla sürebilir ve bazen dosya kurtarma işlemi başarısız olabilir. Ancak CD veya DVD’de çok hasar yoksa sonsuza kadar kaybedeceğimiz verilerinizi büyük miktarda kurtarmanıza yardımcı olabilir.

3. Mail PassView

Etkin bir e-mail yedekleme sağlamak için e-mail hesap ayarlarınızı Mail PassView’e tanımlamanız yeterli. Program Microsoft Outlook ve Outlook Express, Windows Live Mail (Hotmail), Incredimail ve Eudora mail programlarını desteklemektedir.

Kurtarılan dosyaları bir metin dosyası olarak export edebileceğiniz gibi word belgesi olarak da panoya kaydedebilirsiniz. Programı çalıştırdığınızda bilgisayarınıza yüklü antivirüs programı uyarı verebilir.

4. MP3val

Eğer bozuk MP3 ve MPEG dosyalarınızı kurtarmak ise amacınız MP3val tam aradığınız program. MP3val MP3 dosyalarını tarama ve onarımını sağlar.  Ayrıca program otomatik olarak orijinal dosyanın bir yedeğini de oluşturuyor.

5. DivFix++

Parçalı bir şekilde indirilen ve hasar görmüş DivX dosyalarını DicFix++ programı sayesinde düzeltebilirsiniz. Orijinal dosyalar her zaman yedekleyen program çok dilli destek sunuyor

Speak Your Mind

*