Notepad++ Zen Coding Eklentisi Çalışmıyor

Çok uzun zamandır kod yazmayı öğrenmek istiyordum. Bir yerlerden başlamak gerekiyordu ancak iş, güç, çalışma hayatının ve günlük hayatın koşuşturması içerisinde pek fırsat bulamamıştım. Hoş bu durumda da pek fırsat bulabilirmiyim bilmiyorum. Ama elimden geldiğince zaman yaratıp öğrenmeye çalışacağım.

Kod yazmaya başlamak amacıyla en sonunda Notepad++’ı bilgisayarıma indirerek insanlık için küçük ama benim için büyük bir adım atmış oldum. İnternetten özellikle de Youtube’dan HTML derslerini izlemeye ve dersleri kendim de uygulamaya başladım.

Sizin de bildiğiniz üzere hızlı kod yazabilmek önemli birşey. Benim gibi yeni başlayanlar için çok kolay olmasa bile zamanla hızlanacağını düşünüyorum. Youtube’daki HTML eğitim videoları arasında gezinirken Zen Coding eklentisi ile karşılaştım. Bu eklenti kod yazma olayını gözle görülür bir şekilde hızlandıran bir eklenti. Ben de bu eklentiyi indireyim ve hızıma hız katayım dedim. :)

zen coding

zen coding

Hemen internetteki Notepad++’daki Zen Coding kurulum videolarını izlemeye koyuldum ve kurulum videolarının bir tanesini adım adım takip ederek kurulumu yaptım. Kurulumu tamamladıktan sonra. Notepad++’a bir index.html sayfası açarak ilk satıra html:xt yazıp CTRL+ALT+ENTER tuşlarına basıp hızlı kod yazma dünyasına adım atıyordum ki, o da ne defalarca CTRL+ALT+ENTER yapmama rağmen hiçbir şey olmuyor.

Neredeyse internetteki Notepad++’a Zen Coding Kurulumu videolarının hepsini izledim. Ama yok olmuyor. Herkeste eklenti çalışıyor ama ben de çalışmıyor. Yine başladım Google amcada arama yapmaya. İnternette yapılan anlatımlardan birtanesinde de eklentinin CTRL+E ile çalıştığı anlatılıyordu. Hemen yaptım bir deneme, ikinci deneme, üçüncü deneme yok yine olmuyor. Kısa yolları kontrol ediyorum, ayarlara baktım yok Zen Coding çalışmıyor. Kağnı hızı ile kod yazmaya mahkumum galiba.

Nerede yanlış yapıyorum diye düşünürken tekrar internette kurulum videolarını izlemeye koyuldum. Kendini  kodcu, coder, yazılımcı, web tasarımcısı diye tanıtanların içler acısı hali ile burada karşılaştım. Hani doktorlar vardır bir hastalık hakkında konuştuklarında hiçbirşey anlamazsınız ya tam da o şekilde eğitim videoları anlatılıyor. Adı üzerinde eğitim bu ama kimsenin anlayamayacağı anlatım tarzları. Gerçekten de eğitim videoları adı altında verilen eğitimlerden hiçbirşey anlaşılmıyor.

Adeta yazılımcı arkadaşlar kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. İnsanın kod yazmayı öğrenmekten vazgeçesi geliyor. Ben de bu eğitim videolarını hazırlayan arkadaşlar gibi olacaksam hiç olmayayım daha iyi. Bir şeyi bilmek farklı birşey, birşeyi bilip o bilgiyi başka insanlara aktarabilmek başka birşey. HTML, CSS, PHP, Javascript, jQuery bunların hepsini çok iyi bilebilirsiniz, hatta dünyadaki en iyi yazılımcı olabilirsiniz. Ancak iş insanlara birşeyler öğretmeye gelice bu tamamen farklı bir uzmanlık gerektiren bir konu.

Bilginizi karşı tarafın anlayacağı seviyeye indirip anlatamadığınız sürece ister dünyanın en hızlı yazılımcısı olun birşey ifade etmiyor. Ayrıca sizin anladığınız, anlattığınız ile bu eğitimleri alanların anladıkları da önemli. Yani siz belki A anlatıyorsunuz ama karşı taraf B anlıyor. HTML ile ilgili izlediğim videolarda çokça karşılaştığım bir durum bu.

Kod yazmanın kolay bir iş olduğunu söylemiyorum elbette. Mutlaka kendi içerisinde zor tarafları, insana saç baş yoluran yönleri vardır. Ama benim gbi kod yazmaya yeni başlayanlara yönelik HTML, PHP, CSS, Javascript, jQuery ve daha birçok yazılım dilinde eğitim videoları hazırlayan uzmanların çoğu konuya hakimler ama anlatamıyorlar. İzleyicilerin seviyesine inemiyorlar maalesef. İnanırmısınız belki kitap faydalı olur diye gittim 2013 yılı baskılı bir HTML kitabı aldım. HTML’nin derinlemesine anlatılmaya çalışıldığı kitapta HTML’nin açılımı yazmıyor. Buyrun burdan yakın. Ben HTML bilgimi geliştirmek için para verip sonbaskı bir HTML kitabı alıyorum ama kitapta HTML’nin ne anlama geldiği anlatılmıyor.

Umarım HTML, CSS, gibi yazılım dillerini öğrencisine birşeyler öğretmeye çalışan bir öğretmen edasıyla yazılımcılar videolarını hazırlar ve bizlerle paylaşır.

Dilerseniz Zen Coding kurulumunu bitirelim. Bu yazıyı okuyorsanız siz de benim gibi kurulum problemi yaşıyorsanız  demektir. Aşağıdaki adımları takip ederek sizde kurulumu tamamlayabilirsiniz.

1. İlk önce Zen Coding’i bilgisayarımıza indirelim: Zen Coding for Notepad++ v0.7 Yandaki linki takip ederek eklentiyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2. Eklentiyi indirdikten sonra Zipten çıkarmanız gerekiyor. Zipten çıkarmak için. Zip dosyasına sağ tıklayarak, klasöre çıkart diyoruz.

3. Zipten çıkardıktan sonra Zen.Coding-Notepad++.v0.7 klasörünün içerisine giriyoruz. Klasörün içerisinde 1 klasör ve 2 dosya var.

4. Zen.Coding-Notepad++.v0.7 klasörü içerisindeki 1 klasör ve 2 dosyayı (yani bütün herşeyi) kopyalıyoruz.

5. Bu dosyaları kopyaladıktan sonra. Bilgisayarımızdaki notepad klasörünün içerisine bu dosyaları yapıştırmamız gerekiyor.

6. C:\Program Files\Notepad++ yolunu takip ederek, Notepad++ klasörüne gidiyoruz.

7. Bu klasör içerisindeki Plugins klasörünün içine giriyoruz.

8. Daha önce kopyaladığımız dosyaları Plugins klasörünün içerisine yapıştırıyoruz.

9. Notepad++’a Zen Coding eklentisinin kurulumunu tamamladık, artık kullanmaya başlayabiliriz.

Notepad’i açın ve yukarıdaki Dosya (File) – Yeni (New) yolunu takip ederek yeni bir boş sayfa açın ve sayfanızı index.html olarak kaydedin. Sayfanın ilk satırına html:xt yazın ve CTRL+E  tuşlarına aynı anda basın. İşte bu kadar.

Birşekilde hala kurulum gerçekleşmediyse hatayı bir ekran resmi ile birlikte benimle paylaşırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İyi ve hızlı CTRL+E’ler….

Comments

 1. bende zencodingi çalışmayan magdurlardanım. ancak sizin dediginizi yaptıgım halde yine çalışmadı bu. yardımcı olursanız sevinirim

 2. Hocam cok ii anlatmışsın bende sizin gibi işlemleri harfi harfine uyguladım ancak olmamıştı bugun sizin yönteminizi deneyene kadar teşekkürler paylaşım için

 3. yusuf can says:

  ben de zen coding’çalıştırmayı başaramamıştım . bunun sebebini bilmiyorum belki de eklentiyi notepad++ içinden kurduğumdan mı bilmiyorum yada zen coding indirdikten sonra klasorleri eksik mi kopyaladım her neyse önce notepad++ programını yeniden indirip yukledim sonra yukarıdaki yazdığınız yolu aynen takip ettim sorun çözüldü yararlı paylaşım için teşekkurler

 4. Enes KARATAŞ says:

  Vallahi ne diyeyim Allah razı olsun sizden. Bu eklentiyi çalıştıramamam beni çıldırtmıştı. Çok iyi anlatım olmuş. Sayenizde CTRL E ile eklentiyi kullanıyorum.
  Paylaşımınız için teşekkürler

 5. mehmet POLAT says:

  gerçekten çok yararlı oldu… bende çok uğraşmıştım ama yapamadım. Allah razı olsun, sayenizde yapabildim

 6. Çok teşekkür ederim dostum. Sonunda sorunum halloldu.

 7. sağolasın kardeş sonunda yaptım

 8. Çok teşekkür ederim dostum gerçekten işe yarar bir makale olmuş. Tekrar tekrar teşekkür ederim. Değindiğin konularda da çok haklısın. Biliyormuş gibi anlatıp geçip öğretmek yerine kopyala yapıştırı anlatıyorlar.

Speak Your Mind

*